Roma Hősök Drámakötet
„Roma hősök – Öt európai dráma”
A monodrámákat felvonultató kötetünk folytatásaként ez a könyv öt ország egy-egy történetét tartalmazza. A kamaradrámák Németországtól, Magyarországon és Románián át Ukrajnáig kalauzolnak el minket, és egy, az online térben írt angol-olasz-spanyol-magyar koprodukció eredményeként született mű is helyet kapott válogatásunkban. A drámák egy-egy roma hős tapasztalatait dolgozzák fel oly módon, hogy olvasva őket kitágul a horizont: az egyéni kiteljesedésétől indulva a hősök egyre inkább a közösségért és univerzális célok megvalósulásáért járják be útjukat. Második kötetünk azzal a céllal jött létre, hogy minél többekhez eljussanak olyan történetek, amelyek a roma színház és közösségek értékeit közvetítik az olvasóknak.
A kötetben megjelent színdarabok:
- Mihaela Drăgan-Zita Moldovan- Liana Ceterchi-Mihai Lukács: Who Killed Szomna Grancsa?
– egy továbbtanulni akaró romániai roma lány küzdelmeit tárja fel, és öngyilkosságának körülményeit próbálja felkutatni. - Richard R. O’Neill: Európai család
– egy Európa eltérő pontjain élő család tagjainak életébe enged bepillantást a koronavírus okozta járvány idején. - Igor Krikunov: A vajda
- egy roma közösség életét festi le a második világháborúban és vezetőjük küzdelmeit, hogy elkerüljék a biztos halált - Jovan Nikolić – Ruždija Russo Sejdović: Koszovó Mon Amour
– a koszovói háborút eleveníti fel, melynek során a helyi roma közösség tagjai az albánok és szerbek közötti harcnak estek áldozatul. - Balogh Rodrigó: Falunap
- a hátrányos helyzetű kistelepüléseken élők kiszolgáltatottságát és a helyi uzsorás kettős figuráját mutatja be.
A kötet magyar és angol nyelven is megvásárolható, további információ: info@independenttheater.hu.
„Roma hősök – Öt európai monodráma”
A kötetben öt különböző országból származó történet kapott helyet. A drámakötet Írországtól az Egyesült Királyságon, Svájcon és Magyarországon át Romániáig kalauzol el minket. A drámák egy-egy roma hős történetét dolgozzák fel. A könyv azzal a céllal jött létre, hogy minél többekhez eljussanak a történetek, amelyek a roma színház és közösségek értékeit közvetítik az olvasóknak.
A kötetben megjelent színdarabok:
- Richard O’Neill – Legnehezebb szó című színdarabja a travellereket ért jogtalanságokért bocsánatkérést követelő skót traveller írónő, Jess Smith kampányát mutatja be, melyben a miniszterelnökkel szemben lép fel.
- Michael Collins – Kulturális kérdés vagy sem? című darabja szintén a traveller közösség múltját mutatja be ezúttal Írországban.
- Mihaela Dragan – (A n)ő beszél című darabja a korai házasság témáját dolgozza fel érintett romániai roma nők történetein keresztül.
- Dijana Pavlovic – Beszélj életem műve a svájci jenisheket ért, 70-es évekig tartó népirtást mutatja be a jenish írónő, Mariella Mehr szemén keresztül és regénye alapján.
- Farkas Franciska – Levél Brad Pittnek darabjában a színésznő saját életéről vall kegyetlen őszinteséggel és fekete humorral.
A kötet magyar és angol nyelven is megvásárolható, további információ: info@independenttheater.hu.
Könyvbemutató
A Kötetbemutatót is több alkalommal megvalósítottunk, mely során professzionális előadók, illetve amatőrök olvastak fel részleteket a darabokból, míg a közönség interaktív, játékos módon ismerhette meg a Roma színház múltját és jelenét, amit az iskolában nem tanítanak.
Kötetbemutatók valósultak meg az alábbi helyszíneken: Central European University, Goethe Intézet, MTA Társadalomtudományi Kutatóintézete, Berlin, Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár, Frankfurti Nemzetközi Könyvvásár.