Aktív Roma Vidéki Nők
A TELJES ANYAG A CIKK VÉGÉN OLVASHATÓ.
Helyszíni partnereink:
-
Valamit Mindenkiért Egyesület
-
Csepp a tengerben Alapítvány
-
Ipolyi Közművelődési Központ, Törökszentmiklós
PROJEKT RÖVIDEN
A komplex kezdeményezés célja a vidéken élő roma nők megerősítése, társadalmi tudatosságuk és aktív állampolgárságuk fejlesztése volt. A projekt elemei már évek óta részét képezik módszertani eszköztárunknak, és a visszajelzések alapján megerősítő és inspiráló hatást tudtak kiváltani eltérő marginalizált csoportokban. Jelen kezdeményezés keretében három vidéki településen élő dominánsan – ám az inklúziós hatás érdekében nem kizárólagosan – roma és nő polgárok helyzetbe hozására kívántunk sort keríteni.
Első lépésben minden helyszínen egy színházi előadásra, és ahhoz kapcsolódó feldolgozó beszélgetésre került sor. Mindhárom helyszínen a “Kaméleonlány” című előadásunkat játszottuk.Második lépésben minden településen sor került egy Roma Hősök Workshopra. Ezt a non formális foglalkozást hét éve tartjuk számos célcsopotszámára itthon és külföldön egyaránt, a módszertant több európai partnerünk adaptálta már. A harmadik elem szintén egy workshop. Az “Én a hős” workshop során a résztvevők saját erősségeikre és érdeklődésükre építve egyéni és csoportos akciók terveit dolgozzák ki. Fontos, hogy itt főként az a 20 fő vegyen részt, akik az előző workshopon is részt vettek – hiszen ők már megosztottak egymással nézeteket, történeteket, és rendelkeznek közös sikerélménnyel.
A projekt eredményei és az érintettek visszajelzései alapján megállapíthatjuk, hogy mindhárom településen fontos, megerősítő és állampolgári aktivitásra inspiráló programsorozatot sikerült megvalósítani. Köszönjük a German Marschall Fund támogatását, minden munkatársunk és partnerünk odaadó munkáját, valamint az örkényi, pilisi és törökszentmiklósi nőknek azt, hogy mertek álmodni, és az álmaikat meg is valósították.
A projektünk támogatói a The German Marshall Fund of the United States és az USA Nemzetközi Fejlesztési Hivatala.
Teljes anyag: Aktív Roma Vidéki Nők Esettanulmány
Roma Színházi Sokféleség Egy Befogadó Európáért
A TELJES ANYAG A CIKK VÉGÉN OLVASHATÓ ANGOL NYELVEN
A 2023-as év során megvalósuló Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál ideje alatt három különböző workshopot szerveztett a magyarországi Független Színház Magyaroroszág, a romániai Giuvlipen és az olaszországi Rampa Prenestina:
1. A Mihaela Drăgan által jegyzett Egység és Gyógyítás a Színházban workshop-ra kerül sor elsőként Bukarestben; Ebben a workshopban Mihaela Drăgan roma futurista színházkészítőként határozta meg magát és az általa folytatott művészeti gyakorlatát. Főként azokról az elvekről és etikáról beszélt, amelyek biztonságosabbá tehetik a színházat mindenki számára, etnikai hovatartozástól, nemtől vagy szexuális irányultságtól függetlenül. A workshop keretében szó esett a kortárs roma színházról, a művészetben való felelősségről, a kulturális kisajátításról, a kisebbségek kortárs színházban történő ábrázolásáról és önábrázolásáról, valamint a politikai színház területén visszatérő egyéb témákról.
2. Találkozás a commedia dell’arte maszkjával Claudio De Maglio vezetésében, Rómában valósult meg; A workshop a maszk kifejező kódjának aktiválásához szükséges alapokkal foglalkozott, és a commedia dell’arte szereplőinek életre keltésével, amely egy nemes hagyomány, még a 16. századi Olaszországból, mely meghódította egész Európát. Az általa tartott foglalkozáson megtapasztaltuk, hogy minden karakter egy emberi típus és egy pontos társadalmi kategória megtestesítője, amely a mai társadalomban is felismerhető.
3. A Kisebbségi színházi (ön)reprezentáció workshop Márton Illés, Rodrigó Balog (Független Színház Magyarország), Noémi Herczog (Színház Folyóirat) és az Asian-American Performers Action Coalition (USA) közös projektje; A workshop a kisebbségek (ön)ábrázolásának fontosságára, eszközeire és aspektusaira fókuszált a színházban, hogy támogassa a különböző háttérrel rendelkező művészek, akadémikusok és kritikusok munkáját, elősegítve a befogadást munkájuk révén.
Az alábbi dokumentumban a dokumentumban megosztjuk a workshopok során felhasznélt különböző módszertanokat nyílt forrásként, hogy szabadon használhassák művészek, szociális munkások, akadémikusok, oktatók és mindazok, akik művészi kifejezés, előadás és színház által szeretnének dolgozni.
Teljes anyag: 2023_Roma_International_Festivals_Workshop_report
A kiadványt Az Európai Unió finanszírozta. Az itt kifejtett nézetek és vélemények kizárólag a szerző(k)é, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy a támogatói hatóság, a Kreatív Európa (EACEA) véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatói hatóság nem vonható felelősségre értük.
Roma Hősök oktatási módszertan
A Független Színház Magyarország 2017-ben az első Nemzetközi Storytelling Fesztivál után dolgozta ki a Roma Hősök című oktatási módszertant. Ez az első oktatási módszertan, amely nemzetközi színtéren is foglalkozik a roma drámairodalommal, színházzal, alkotókkal és hősökkel.
Célok:
- Felhívni a figyelmet a roma drámairodalom értékeire.
- Betekintést nyújtani Európa különböző országaiban élő roma csoportok életébe.
- Drámai hősök történetei, döntései, nehézségei, aktivitásának megismerése.
A workshop hatására a résztvevők jobban megismerik egymást, és az eltérő roma közösségeket. Fejlődik a kommunikációs és vitakultúrájuk, nyitottabbá válnak az eltérő nézőpontokkal szemben, és javulnak együttműködési készségeik.
A foglalkozás két részből áll és az alábbiak szerint épül fel:
Az első alkalom során a résztvevők néhány alkotás, hős elemzésével, megvitatásával foglalkoznak. Kezdetben általánosságban vitatjuk meg, hogy kinek mitől hős a hős, majd a drámákon keresztül megismerjük a drámák hősét. Közösen elemezzük a legfontosabb narratívákat: nehézség, aktivitás, döntés, cselekvés, hatás.
A második részben a saját hősök és hőstettek kerülnek előtérbe. A résztvevők a saját hősük történetét, és a saját hőstetteiket osztják meg egymással. A csoport számára leginkább izgalmas történetekhez, illetve témákhoz kapcsolódóan közös alkotásokat (pl.: színházi jelenet, képzőművészeti alkotás, írás) hoznak létre, és mutatnak be egymásnak.
Részletes prezentációnk itt tölthető le!
Bővebb információk: info@independenttheater.hu e-mail címen!
ROMA HŐSÖK AZ EURÓPAI VÁROSOK UTCÁIN
Menjünk a szabadba! Vigyük a roma hősöket az utcára!
A Roma hősök az európai városok utcáin című művészeti, nem-formális és oktatási gyakorlatokat tartalmazó esszégyűjtemény,
a Független Színház Magyarország “Mi vagyunk ’56!” – történelmi emlékezet az utcán című esettanulmányának, illetve partnerszervezeteink, a Giuvlipen, az AAIÚN Producciones és a Rampa Prenestina saját esettanulmányainak gyűjteménye.
A projekt az Erasmus+ támogatásával valósult meg.
Négy művészeti és oktatási területen működő roma színház Budapesten, Rómában, Bukarestben és Sevillában a városok utcáira helyezte a színházat. Olyan történeteket gyűjtöttünk össze, amelyek rávilágítottak a roma közösségek fontos szerepére városaink múltjában és jelenében. A történetek alapján színdarabokat írtunk és előadásokat készítettünk, amelyeket szabadtéren mutattunk be, illetve kapcsolódó feldolgozó workshopokat valósítottunk meg. Mindezt kortárs roma alkotók és trénerek részvételével, akik nem csak megvalósítói, hanem tervezői is voltak a művészeti és oktatási kezdeményezéseknek.
A Roma Hősök az európai városok utcáin (RoHeSEC) című módszertani gyűjtemény a feliratokra kattintva érhető el magyar nyelven/angol nyelven.
Az elkészült “Mi vagyunk ’56!” – történelmi emlékezet az utcán című esettanulmány IDE kattintva érhető el.
Az esettanulmányban a Roma hősök az utcán című – művészeti, nem-formális és oktatási gyakorlatokat tartalmazó – gyűjteményhez kapcsolódó előadásunkról olvashattok, mely az 1956-os forradalom egy napját dolgozza fel interaktív, sétaszínházi keretek között.
Partnereink:
- Rampa Prenestina (Olaszország): Genesis of a Theater Company- az angol nyelvű esettanulmány itt érhető el
- Giuvlipen (Románia): Safari Fetis – az angol nyelvű esettanulmány itt érhető el
- AAIÚN Producciones (Spanyolország): The Time of Falah-Mankub – az angol nyelvű esettanulmány itt érhető el
A Roma hősök az utcán esszégyűjteményt és a kapcsolódó megvalósult projekteket megalapozó dokumentum itt olvasható: Foundation Bricks
Az összes esettanulmány és az esszégyűjtemény elérhető eredeti nyelveken és angol nyelven is a weboldal angol nyelvű felületén.
További információ: info@independenttheater.hu
A SZÍNHÁZ MINDENKIÉ – közösségi színházi módszertan
A Független Színház Magyarország közösségi színházi módszertana a színház által 2021-ben és 2022-ben, hátrányos helyzetű fiatalok csoportjaival megvalósított közösségi színházi kezdeményezéseinek hátterét, céljait, módszereit foglalja össze.
A lentebb olvasható módszertan bemutatja az eszköztárunk, megközelítésünk sarkalatos pontjait a csoportok által létrehozott alkotások folyamatain, eredményein, tapasztalatain és hatásain keresztül. Reméljük, hogy az ebből levont következtetések, tanulságok és jó gyakorlatok nem csak a saját csapatunk munkáját segítik majd, de más színházi és informális oktatási, ifjúsági szervezetek, kezdeményezések, csapatok és szakértők számára is inspiráló, gyakorlati szinten is használható lesz.
“A színház számunkra nem csak egy a művészetek közül, hanem a demokrácia leképeződése. A drámairodalom aktív hősei a kihívásokra döntéssel és cselekvéssel reagálnak, ezzel alakítva saját és környezetük sorsát – éppúgy, mint az aktív állampolgárok a mindennapokban. Mintát adnak arra, hogyan élhetnénk életünket, hogyan alakíthatnánk közös világunkat.”
A módszertan létrehozására a Badur Alapítvány és a Független Előadó-Művészeti Szövetség adott lehetőséget támogatásukkal, melyet ezúton is köszönünk.
A színház mindenkié című közösségi színházi módszertanunk IDE kattintva érhető el.
(ROMA) HŐSÖK A SZÍNHÁZBAN, AZ OKTATÁSBAN ÉS A MINDENNAPOKBAN
Roma Hősök oktatási módszertanunk már Olaszországban, Spanyolországban és Romániában is elérhető. Az idei évtől a Roma Hősök workshopok már több országban kortárs trénerek bevonásával valósulnak meg. „(Roma) Hősök a színházban, az oktatásban és a mindennapokban” címmel indítottunk közös projektet három külföldi partnerünk bevonásával az Erasmus+ finanszírozásával. A projekt célja egy nemzetközi szinten is használható Roma Hősök oktatási módszertan fejlesztése. A Roma Hősök foglalkozások hozzásegítik a fiatalokat ahhoz, hogy a roma drámák, drámai hősök és közösségek sokszínűségét, kihívásait és értékeit is megismerjék. Megvitassák, saját környezetükben és magukban is felfedezzék a hőst.
Roma Hősök módszertanunkat partnereinkkel közösen fejlesztettük ki.
PARTNEREK:
- Rampa Presentina (Olaszország)
- The Roma Actors Association – Giuvlipen (Románia)
- para La I+D Independiente Del Teatro Profesional En Andalucía (Spanyolország)
A közös módszertan a nem formális oktatás, szemléletformálás, a művészeti oktatás és a roma drámák eszközeit és szempontjait egyaránt felvonultatják. Az egyes partnerországok esettanulmányai bemutatják a kortárs trénerek képzésének és az általuk megvalósított workshopoknak a módszereit és eredményeit. A workshopok során alkalmunk nyílik a fiatalokkal való együttműködésre, és arra, hogy megmutassuk nekik a roma színház értékeit, a körülöttük élő roma drámai hősöket, saját hőseiket és hőstetteiket. Mindez fejleszti a kreatív és kooperációs készségeiket, önkifejezési módjukat és kritikai gondolkozásukat.
A módszertanban felvázoljuk a projektben résztvevő partnerországok történelmi, társadalmi kontextusait, valamint a munkánk során megcélzott konkrét célcsoportokat. A tanulmány részeként rámutatunk a színházban rejlő lehetőségekre kiemelten a storytelling műfajra, és arra, hogy az általunk használt „játékosítás” elve, hogyan fejleszteni a csoporton belüli viszonyokat és tudja megerősíteni a fiatalokat.
Az elkészült tanulmány ide kattintva érhető el: FOUNDATION_BRICKS_HU
Esettanulmány és módszertani áttekintés a Független Színház Magyarország Roma Hősök Workshophoz kapcsolódó 2019-2020-as kortárs trénerképzésről: HUNGARY_CASE_STUDY_HU
Az angol,olasz, spanyol és román nyelvű tanulmány IDE kattintva érhető el!
SZÍNHÁZ A CORONA IDEJÉN
MEGJELENTETTÜK LEGÚJABB KIADVÁNYUKAT
A TELJES ANYAG A CIKK VÉGÉN OLVASHATÓ ANGOL NYELVEN
AZ ELMÚLT HÓNAPOKBAN A VILÁG SZÍNHÁZAI SZÁMOS KIHÍVÁSSAL NÉZTEK SZEMBE A LEZÁRÁS MIATT. SZÍNHÁZUNK EZEKRE A KIHÍVÁSOKRA ONLINE FELÜLETEKRE KÉSZÍTETT SZÍNHÁZI VIDEÓKKAL, SZABADTÉRI TÚRASZÍNHÁZI ELŐADÁSOKKAL, VALAMINT A HAGYOMÁNYOS ELŐADÁSOK VIDEOFELVÉTELÉVEL ÉS ONLINE TERJESZTÉSÉVEL REAGÁLTUNK. „SZÍNHÁZ CORONA IDEJÉN” CÍMŰ KIADVÁNYBAN FOGLALTUK ÖSSZE MÓDSZEREINKET. BÍZUNK BENNE, HOGY MÓDSZEREINK, TAPASZTALATAINK ÉS JAVASLATAINK INSPIRÁLHATJÁK MÁS SZÍNHÁZAK MUNKÁJÁT IS.
Amikor elkezdődött a korlátozás időszaka Magyarországon, színházunk olvasószínházi előadást tervezett a Színházi Világnapra (2020. március 27-én) Ruzdija Sejdovic és Jovan Nikolic „Kosovo, mon Amour” című darabját mutattuk volna be. Hogyan hat a társadalomra a gyűlölet? Hogyan állhatunk ki identitásunk és értékeink mellett? A darab ezeket a témákat dolgozza fel. A Független Színház Magyarország hosszú évek óta tiszteleg a Nemzetközi Színházi Nap előtt. A jelenlegi helyzethez igazodva, új műfajban, telefonnal rögzített, a színészek élettereiben forgatott videós összeállítás formájában tettük elérhetővé az előadást.
AZ ONLINE MUNKA NEMZETKÖZI SZINTEN, AZ EURÓPAI CSALÁD CÍMŰ ELŐADÁS
A nemzetközi színházi produkciók általában nagyon drágák. Az előadás létrehozásával kapcsolatos alapvető költségek felett fedezni kell az utazás, szállás, napidíj költségeit is. Kísérleti esetünkben együttműködést akartunk végezni anélkül, hogy egymáshoz utaznánk.
Európai család – A karantén más-más helyen éri egy roma család különböző tagjait. Kizárólag videóchaten keresztül tudják tartani a kapcsolatot egymással, elszigetelten kell szembenézniük veszteségeikkel és kihívásaikkal, a közöttük meghúzódó rejtett konfliktusokkal és titkokkal. Egy ponton úgy tűnik, itt már csak a csoda segíthet. Az előadás valós történetekből született, Európa különböző pontján élő, karanténba kényszerült roma emberek személyes élményei alapján. A közreműködő művészek saját tapasztalataikkal gazdagítva formálták meg az előadást az internet adta lehetőségeket kihasználva, saját otthonaikból végezve az alkotómunkát, ami jó példa arra, hogyan lehet a fizikai határokat áthidalni a színház iránti szeretet jegyében.
KÜLTÉRI PRODUKCIÓK
Mivel a színházakat bezárták, de a szabadtéri tevékenységeket 2020 tavaszán engedélyezték, így társulatunk kitelepült a szabadba, hazánkban mi voltunk az első olyan színház, amely túraszínházi – előadást rendezett.
Falunap – Lápos bármelyik falu lehetne ma Magyarországon: a napi megélhetésért küzdő, jobb és rosszabb, de mindenképp szerethető lakosokkal. Az évente megrendezett falunapra városi nyomorturisták látogatnak el, és a szegényes, de leleményes falucska ünnepnapján túl igazi emberi tragédiákba is belebotlanak a gasztro-színházi előadás résztvevői. Mennyi esélye lehet itt egy gyerekét egyedül nevelő cigányasszonynak, munkalehetőség nélkül? Hol a remény, amikor a legnagyobb jószándék is csak ellenünk fordítja a számunkra fontos embereket? Mi kell ahhoz, hogy a gátlástalanság útjára lépjünk, amikor már végképp nincs kiút? Hol a határ emberség és embertelenség között? Hasonló kérdésekre kapnak választ a Gellért-hegy buja oldalában sétáló faluturisták, miközben a falu különleges ínyencségeit is megkóstolhatják.
Teljes anyag: Theater_in_Time_of_Corona
A kiadvány az Európai Kulturális Alap, az ERIAC és a Badur Alapítvány támogatásával jött létre.